psy
Rasy psów
seter irlandzki czerwono-biały

Pies rasy seter irlandzki czerwono-biały

Zdjęcie psa rasy seter irlandzki czerwono-biały
nazwa oficjalna Irish Red and White Setter
kraj pochodzenia Irlandia
rok dodania wzorca 2005
standard rasy [ang] http://www.fci.be/uploaded_files/330GB20...
numer fci 330
grupa fci VII (wyżły)
zdjęcie: rysi_wykrot
ogłoszenia: sprzedam setera irlandzkiego czerwono-białego
Rasy psów
Strona główna ras psów »
Alfabetyczna lista ras »
Szukaj rasy
 
Newsletter ras
Zapisz się na newsletter, by co tydzień otrzymywać informacje o nowej rasie. Zapisz się »
Komentarze   |   Zdjęcia   |   Wady i zalety   |   Forum   |   Wasze psy
Opis rasy
Rasa powstała przez krzyżowanie spanieli i pointerów, pierwotnie psy te miały krótsze łapy oraz białą i czerwoną sierść. W XIX wieku, dzięki selekcji, powstał dzisiejszy seter irlandzki o połyskującej orzechowoczerwonej sierści. Setery to psy pierwornie myśliwskie, a teraz także wystawowe. Są bardzo przywiązane do człowieka, choć niezależne - trudno poddają się tresurze, uwielbiają otwartą przestrzeń.
 
Komentarze i opinie:
dodaj komentarz
opis dodany: 2011-07-16     przez: Cornadore
Bardzo aktywny pies potrzebujący dużo ruchu na otwartej przestrzeni. Inteligentny, niezależny i wrażliwy. Wymaga konsekwentnego, aczkolwiek łagodnego traktowania.
 
opis dodany: 2009-02-25     przez: barte
Super pies bardzo dobry dla dzieci
 
opis dodany: 2007-03-10     przez: Shadow Dog
IDEALNY PIES MYŚLIWEGO
Przede wszystkim seter to legawiec, który ma za zadanie znaleźć zwierzynę, idąc po tropie. Dzięki wyjątkowo wrażliwemu węchowi potrafi nie tylko rozróżniać silne zapachy, ale również te najbardziej ulotne. Potrafi również węszyć w biegu nie tracąc nawet słabego tropu. Pies stara się podejść do zwierzyny i nie spłoszyć jej. Kiedy wytropił ofiarę przylegał do ziemi (stąd nazwa) i czekał na nadejście myśliwego, następnie wycofywał się z linii strzału. Początkowo setery nie przynosiły zwierzyny, jednak z czasem aportowały i przynosiły zwierze do myśliwego. Współczesne legawce zaznaczają zwietrzenie zwierzyny raczej poprzez stójkę niż poprzez przyleganie do ziemi
Seter Irlandzki Czerwono-Biały jest wyjątkowo wytrwały i odporny, a na dodatek zwinny i ruchliwy - ale to, co naprawdę czyni z niego wyśmienitego pomocnika myśliwego to jego wyjątkowy instynkt i jego wrodzona inteligencja. Ponieważ psy tej rasy chętnie się podporządkowują przewodnikowi i ogólne rzecz biorąc są dość łagodne, dlatego też są pojętne i łatwe do układania.

Seter Irlandzki Czerwono-Biały jest całkowicie skoncentrowany na osobie przewodnika, więc niechętnie zapuszcza się na łowy na własną rękę, a raczej towarzyszy swemu panu. Jest jednocześnie cały czas czujny i chętny do współpracy. I co najważniejsze, a dość rzadkie wśród psów: Seter Irlandzki Czerwono-Biały aportuje samorzutnie, bez specjalnego szkolenia. Myśliwi bardzo chwalą cechy użytkowe setera czerwono-białego, jest on dużo bardziej wytrzymały niż seter irlandzki maści jednolicie mahoniowej, szybszy i bardziej uległy niż seter szkocki gordon. Uwielbia wodę, a w pogoni za aportem bez wahania skoczy w najbardziej rwący nurt rzeki i najgłębsze jezioro. Jest bardzo dokładny w swej pracy i szuka do upadłego postrzelonego ptactwa.
Jest on prawdziwie rasowym psem o budowie atlety. Szuka w galopie z wysoko uniesiona głowa, co sprawia, że nadaje się przede wszystkim do pracy w polu, choć radzi sobie również doskonale w lesie i na bagnach. Jest psem wrażliwym, a szkolenie jest sprawą prostą. Jest psem przyjacielskim, posłusznym, inteligentnym i lubiącym pracę. Potrzebuje poza tym dużo ruchu, ale mimo silnego instynktu łowieckiego nie ma skłonności do ucieczek.
 
opis dodany: 2007-03-10     przez: Judyta
Historia:
Istnienie w Irlandii czerwonych i czerwono-bialych seterów udokumentowane jest już w wieku XVII.
Poza Irlandią mało kto wie o istnieniu dwóch ras Seterów Irlandzkich. Seter Irlandzki Czerwono-Biały jest niewątpliwie rasą starszą, z której w wyniku świadomej, selektywnej hodowli wyewoluował seter o jednolicie czerwonym umaszczeniu, bowiem dawne "ptaszniki", które przybyły z kontynentu do Irlandii, z cala pewnością nie były jednobarwne. Na wszystkich starych obrazach możemy zobaczyć długowłose psy myśliwskie maści czerwono-bialej. Kiedy na początku drugiej połowy XIX wieku Setery Irlandzkie pojawiły się na ringach wystawowych, było wiele nieporozumień odnośnie ich właściwego umaszczenia, wtedy istniało mniej więcej tyle samo psów czerwonych i czerwono-bialych. Później jednak odmiana mahoniowa stała się znacznie liczniejsza, a końcu XIX stulecia jednolicie czerwony Seter Irlandzki usunął w cień Setera Czerwono-Białego, który stał się tak rzadki, że sądzono iż wyginął. W 1944 roku założono w Irlandii klub, którego celem miało być uratowanie odmiany czerwono-białej. Niestety na niewiele się to zdało i po koniec lat 60-tych XX wieku do księgi hodowlanej wpisywano zaledwie 7 czerwono-białych szczeniąt. Powołano zatem do życia komitet, którego zadaniem było opracowanie planu hodowlanego tej odmiany setera. Rasa znalazła zapalonych miłośników i udało się ją uratować od całkowitego wyginięcia. W 1989 roku FCI uznało setera czerwono-białego jako właściwą i odrębną rasę. Obecnie przedstawiciele tej rasy pojawiają się dość licznie na wielu kontynentach, jednak w Polsce są one mało znane.
 
więcej komentarzy »
Zarejestruj swojego pieska
Zobacz też
Następna rasa:

seter irlandzki mahoniowy
seter irlandzki mahoniowy
 
Poprzednia rasa:

seter szkocki gordon
seter szkocki gordon
 
 
Ostatnie ogłoszenia:
 
- Seter irlandzki puppies czerwono-biały
 
- Seter irlandzki czerwono-biały
 
- Esencja delikatności i wrażliwości - cudowny Bary do pokocha
 
- Irish Setter - 5 months old puppies FCI registrated
 
- Doskonale rokujące szczenięta setera irlandzkiego czerwono-b
 
 
zobacz więcej »
Jaki pyszny gryzak
krótka rozmowa z Jardą ;)
Aaliyah na spacerku
5cio miesięczna Aaliyah ;)
pierwsza zima z Jardą ;)
razem z przybraną mamusią ;)
5cio miesięczna niunia ;)
ćwiczenia w polu ;)
niunia na kolankach :)


Psie linki
Morusek.pl - psy ogłoszenia
Koty.org.pl - koty rasowe, imiona, zdjęcia kotów
Jest już 14253 pupili
Ostatnio dodany psiak:
Pies rasy chart - inoinu
przeglądaj pupile »
Pupil ubiegłego miesiąca:
Pies rasy jack russell terrier - PAKO- Kapsel [*]
Punktów: 160
aktualny ranking »2006-2021 © Psy.elk.pl  |  Seter irlandzki czerwono-biały - opinie i opis rasy - Psy.elk.pl
Internet Age - reklama i strony www
Do góry
Internet Age
Psy.elk.pl Psiaki