psy
Rasy psów
mały gończy gaskoński

Pies rasy mały gończy gaskoński

Zdjęcie psa rasy mały gończy gaskoński
nazwa oficjalna Petit bleu de Gascogne
kraj pochodzenia Francja
rok dodania wzorca 1996
standard rasy [ang] http://www.fci.be/uploaded_files/031gb96...
numer fci 31
grupa fci VI (psy gończe)
zdjęcie: www.cinofilionline.it
ogłoszenia: sprzedam małego gończego gaskońskiego
Rasy psów
Strona główna ras psów »
Alfabetyczna lista ras »
Szukaj rasy
 
Newsletter ras
Zapisz się na newsletter, by co tydzień otrzymywać informacje o nowej rasie. Zapisz się »
Komentarze   |   Zdjęcia   |   Wady i zalety   |   Forum   |   Wasze psy
Opis rasy
brak opisu
 
Komentarze i opinie:
dodaj komentarz
opis dodany: 2007-10-17     przez: Agnieszka
Historia zarówno małych, jak i dużych gończych gaskońskich zaczęła się we Francji, a sięga wieku XIV, kiedy to Gaston Phoebus - hrabia de Foix i autor znanej wszystkim miłośnikom łowiectwa „Księgi Łowów” - wyhodował słynną wówczas sforę „błękitnych psów”, które doskonale radziły sobie z wilkami, a także polowały na niedźwiedzie i dziki. Przez kolejne stulecia, poprzez starannie ukierunkowaną hodowlę, stworzono dwie odmiany gończego gaskońskiego – małą i dużą. Odmiana mniejsza była bowiem potrzebna do polowania na zające i inną drobną zwierzynę, jako że duże gończe gaskońskie nie były w tym względzie wystarczająco lekkie i szybkie.
Pierwsze wzmianki o małych gończych gaskońskich pojawiają się w piśmiennictwie XVIII wieku. Oto na przykład opis sfory trzymanej na dworze biskupa Poitiers, Pana de Foundras - Chateauthiers (1720 - 1773): „Są niewielkie i lekkie, lecz silne, mają mocne grzbiety, cienkie ogony, zaś uszy ich są miękkie i pofałdowane. Ich charakterystyczna maść nie zmienia się nawet wtedy, gdy zmokną podczas polowania w porannej rosie. Polują uważnie. Mają piękny, głęboki głos”.

Mały gończy gaskoński przypomina bardzo swego większego krewniaka. Ma nieco bardziej zwartą sylwetkę i lżejszą głowę, ale w zasadzie jedyna naprawdę rzucająca się w oczy różnica jest wzrost – u małego gończego gaskońskiego waha się on w granicach od 52 do 58 cm dla psów oraz od 50 do 56 cm dla suk, zaś duży gończy gaskoński osiąga nawet 72 cm.
Małe gaskońce mają gęsty, zwarty włos, nisko osadzone uszy, głęboką klatkę piersiową, bardzo mocne przednie kończyny. Ich maść nazywana jest łupkowa lub marmurową niebieską, a efekt taki daje pewna ilość białego włosa na czarnym tle. Podpalanie występuje na łukach brwiowych, policzkach, kończynach, pod ogonem i po wewnętrznej stronie uszu.

Polują w pięknym stylu, który odróżnia je od reszty gończych. Używają swego melodyjnego, głębokiego, nieco smutnego grania z głową lekko uniesioną. Mają niezwykły węch i potrafią trzymać się tropu nawet przy niesprzyjającej pogodzie i w trudnym terenie. Bardzo wytrwałe, silne i radośnie współpracujące z człowiekiem, są znakomite do polowania na zające, ale także na dziki, lisy i inną zwierzynę.
Niektórzy hodowcy twierdzą, że w rasie tej suki mają lepsze walory użytkowe i zaczynają je przejawiać wcześniej, niż psy.
Mały gończy gaskoński potrzebuje dużo ruchu i powinien być stale zajęty, aby się nie nudzić. To pies czynu, nie kanapowiec. Warto wykorzystywać jego znakomity węch – jeśli nie w łowiectwie, to przynajmniej na konkursach tropowców i dzikarzy, a także w zwykłej zabawie w szukanie przedmiotów.
Wymaga konsekwentnego, sprawiedliwego prowadzenia, nie może być rozpieszczany. Jako inteligentny i wytrwały przedstawiciel ras myśliwskich chętnie się uczy i wykonuje polecenia swego przewodnika. Jest psem spokojnym, przyjaznym, bez skłonności do agresji, znakomicie dostosowuje się do innych psów.
Jedną z najważniejszych umiejętności, jakich trzeba nauczyć gaskońca, jest przychodzenie na wołanie w każdych okolicznościach. W przeciwnym razie pies, znalazłszy w zaroślach nitkę zapachu, może nam zniknąć z oczu na naprawdę długo.
 
dodaj komentarz
Zarejestruj swojego pieska
Zobacz też
Następna rasa:

mały munsterlander
mały munsterlander
 
Poprzednia rasa:

mały gończy anglo-francuski
mały gończy anglo-francuski
 
 
Ostatnie ogłoszenia:
 
- Bezkonfliktowa Bianka, przemiła, kochająca człowieka sunia
 
- Klara, niewielka, uległa suczka szuka kochającego domu
 
- Mały Gończy Gaskoński
 
 
zobacz więcej »
Blue Saskja, obecnie w hodowli Grey Fellow
Blue Saskja, obecnie w hodowli Grey Fellow


Psie linki
Morusek.pl - psy ogłoszenia
Koty.org.pl - koty rasowe, imiona, zdjęcia kotów
Jest już 14263 pupili
Ostatnio dodany psiak:
Pies rasy kundelek - rudka ruda
przeglądaj pupile »
Pupil ubiegłego miesiąca:
Pies rasy jack russell terrier - PAKO- Kapsel [*]
Punktów: 2400
aktualny ranking »2006-2020 © Psy.elk.pl  |  Mały gończy gaskoński - opinie i opis rasy - Psy.elk.pl
Internet Age - reklama i strony www
Do góry
Internet Age
Psy.elk.pl Psiaki