psy
Rasy psów
gończy polski

Pies rasy gończy polski

Zdjęcie psa rasy gończy polski
kraj pochodzenia Polska
rok dodania wzorca 2006
standard rasy [ang] http://www.fci.be/uploaded_files/354gb20...
numer fci 354
grupa fci VI (psy gończe)
zdjęcie: www.republika.pl/gonczy_polski
ogłoszenia: sprzedam gończego polskiego
Rasy psów
Strona główna ras psów »
Alfabetyczna lista ras »
Szukaj rasy
 
Newsletter ras
Zapisz się na newsletter, by co tydzień otrzymywać informacje o nowej rasie. Zapisz się »
Komentarze   |   Zdjęcia   |   Wady i zalety   |   Forum   |   Wasze psy
Opis rasy
Pochodzenie

GOŃCZY POLSKI to oficjalna nazwa - ostatniej (piątej) polskiej rasy psów, której wzorzec został zatwierdzony i zarejestrowany w ZKwP w 1983r.
GOŃCZY POLSKI to jedna z odmian polskich psów gończych, które od dawna dawien towarzyszyły nam w życiu, nawet za czasów Polski szlacheckiej! Już wtedy występujące polskie psy gończe, różniły się od siebie w typie, w zależności od ukształtowania terenu, jak i zwierzyny na którą polowały. Jeszcze przed II wojną światową powszechnie nazywano je "ogarami polskimi". Niestety, wojna poczyniła również spustoszenie również w polskiej kynologii.

Pierwszą osobą która zainteresowała się w tym okresie tragiczną sytuacją polskich psów gończych był płk Józef Pawłusiewicz, myśliwy z dziada, pradziada. Zebrał on psy odziedziczone po swoim ojcu oraz resztki ocalałych z zawieruchy wojennej ogarów polskich (głównie w Bieszczadach i na Podkarpaciu) i zaczął je hodować pod przydomkiem "z Karpat".

Pod koniec lat 50-tych ub. wieku, inny zwolennik i wielbiciel polskich psów gończych, płk Piotr Kartawik sprowadził do kraju ogary polskie z Kresów Wschodnich (Białorusi), były to psy większe, cięższe, zawsze o umaszczeniu czaprakowym. Powstała sytuacja kuriozalna, mieliśmy w kraju zarejestrowaną rasę OGAR POLSKI, ale rozróżniano w niej dwa typy: "typ Pawłusiewicza" oraz "typ Kartawika".

Z chwilą zarejestrowania rasy OGAR POLSKI (1966 r.) przez FCI na podstawie wzorca psów w typie "płk Kartawika", a więc psów pochodzących z Kresów Wschodnich, ogary polskie w "typie Pawłusiewicza" nie odpowiadały zatwierdzonemu wzorcowi (na wystawach były dyskwalifkowane!). Stopniowo eliminowano je z hodowli i na wiele lat poszły w zapomnienie! Na szczęście, ogary polskie (w typie Pawłusiewicza) docenili polscy myśliwi (zwłaszcza ich niepowtarzalne walory użytkowe), którzy niezaprzestali ich hodowli. Niestety, w ówczesnej sytuacji nie było sensu przywiązywać wagi do wymogów formalnych, gdyż psy te były i tak poza oficjalnym wzorcem i w zasadzie w kraju były traktowane jako psy nierasowe!

Na szczęście dla ogarów polskich Pawłusiewicza próby łączenia ich z ogarami polskimi Kartawika udowodniły, że obie odmiany ogarów posiadają rożne genotypy!!! Dlatego też w 1983 roku opracowano wzorzec dla ogarów polskich Pawłusiewicza i nadano im oficjalną nazwę "GOŃCZY POLSKI", a tym samym pierwsze egzemplarze wpisano do Księgi Wstępnej. Pierwsze mioty urodziły się w hodowli "z Bukowiny Tatrzańskiej" (wł. Jerzy Zwierzyński) oraz (w 1984 r.) w hodowli "z Gorczańskiego Sioła" (wł. Ewa Danielska). Pierwsze psy rodowodowe urodziły się w 1989 r. w hodowli "z Cisówki" (wł. Tomasz Skowronek), z której pochodził pierwszy pies tej rasy PROMYK (wł. Krystyna Baranowska) posiadający tytuł Championa.

Od wielu, wielu lat trwają starania o oficjalne uznanie przez FCI tej pięknej i rodzimej rasy. Wszyscy właściciele gończych polskich mają nadzieje, iż w 2006 r. Wystawa Światowa w Poznaniu przyniesie ukoronowanie wielu, wielu lat wysiłków hodowlanych rzeszy miłośników i sympatyków rasy i wreszcie GOŃCZE POLSKIE zajmą należne im (od wielu lat) miejsce w FCI!Cechy charakteru i użytkowość

Używany do polowania na zwierzynę płową i czarną. Wspaniały i niezastąpiony zwłaszcza dzikarz i tropowiec, równie dobrze sprawdza się jako płochacz i aporter. Posiada charakterystyczny melodyjny gon o zmieniającej się tonacji, u suk wyższej. Zwinny i szybki. Zrównoważony, łagodny, ale przy tym nad wyraz odważny i roztropny. Inteligentny, bardzo chętny i podatny na tresurę, ale nie lubi przymusu. Nieoceniony stróż, z silnym poczuciem własności terenu, nieufny wobec obcych. Wykazuje wytrwałość w pracy, dokładność oraz łagodność i olbrzymie przywiązanie do członków rodziny. Nie potrzebuje praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jak każdy pies myśliwski potrzebuje dużo ruchu. Jeśli właściciel prowadzi aktywny tryb życia (spacery, wszelkiego rodzaju wycieczki np. piesze, rowerowe, konne) równie dobrze sprawdza się mieszkając w wielkim mieście, nawet jako szczeniak o dużym temperamencie.

Silny fizycznie o doskonałej kondycji. Jeśli ma szanse wyładowania swojej energii nie sprawia kłopotów w warunkach domowych (miejskich). Zapatrzony w swego pana. Odpowiednio wychowany potrafi być wspaniałym i nadzwyczaj wiernym towarzyszem, ale znudzony, pozbawiony potrzebnej dawki ruchu i zajęcia, kontaktu z innymi psami i ludźmi oraz konsekwencji wychowawczej ze strony właściciela (zwłaszcza w stosunku do samców) może stać się agresywny w stosunku do innych psów. Lubi wodę, chętnie aportuje. Odpowiednio przyzwyczajony bardzo lubi zabawy z dziećmi. Jako pies myśliwski cechuje go pewna niezależność charakteru i wymaga od przewodnika konsekwencji w wychowaniu i szkoleniu. Swoją rolę psa użytkowego najlepiej spełnia w rękach myśliwego, ale równie dobrze jego właścicielem może być osoba nie polująca: spokojna, łagodna, o silnym charakterze (konsekwentna) i prowadząca aktywny tryb życia.


Wygląd

Średni pies o zwartej, sprężystej budowie, lżejszym niż ogar polski kośćcu. Wyraźny dymorfizm płciowy. Sylwetka masywna i proporcjonalna (wskazująca na wytrwałość), wpisana w prostokąt w proporcjach 9:10. Głowa szlachetna, proporcjonalna z wyczuwalnym ale nie wyrazistym guzem potylicznym i słabo zaznaczonym stopem. Pysk wydłużony. Oczy ciemnobrązowe, średniej wielkości i wyraźnie skośne. Nos czarny. Uzębienie mocne, białe, zgryz nożycowy. Uszy długie, lekkie, wiszące, trójkątne (dolnie zaokrąglone), osadzone raczej nisko. Szyja średniej długości, silna, muskularna, z luźniejszą skórą, ale nie tworząca podgardla. Klatka piersiowa w miarę szeroka i głęboka. Żebra długie, bardziej pionowe, dobrze wysklepione. Przedpiersie słabo zaznaczone. Grzbiet prosty, umięśniony, muskularny, kłąb zaznaczony. Brzuch łagodnie podkasany. Kończyny suche, mocno umięśnione, palce dobrze zebrane, pazury silne, grube. Łopatka skośna. Ogon osadzony raczej nisko, średniej grubości. W ruchu swobodnym uniesiony nieco ku górze, w spokoju wygięty szablasto. Włos krótki, na tułowiu twardy, sztywny i przylegający. Na głowie i uszach włos jedwabisty. Podszycie gęste, obfitsze zimą, słabsze latem. Umaszczenie czarne z wyraźnie odgraniczonym podpalaniem czerwono-brązowym, czekoladowe podpalane i rude. Podpalanie nad oczyma, na pysku, podgardlu, piersi, wewnętrznej i tylnej stronie ud, w okolicy odbytu, na palcach, na dolnej stronie ogona (1/3-1/2 jego długości). Małe białe znaczenia na palcach i piersi nie stanowią wady.


Wzrost: suki 50 - 55 cm, psy 55 - 59 cm
Umaszczenie: czarne podpalane, czekoladowe podpalane i rude
Waga: wzorzec nie określa (wg. obserwacji własnych około 22-27 kg)


Zdrowie

Bardzo odporny na warunki atmosferyczne. Wieloletnie obserwacje nie wykazały u niego skłonności do żadnych chorób dziedzicznych. Nie jest wymagający pod względem żywienia, ale należy pamiętać, że organizm psa pracującego potrzebuje większej ilości białka i węglowodanów. Zapewniając odpowiednią ilość ruchu nie absorbuje właściciela żadnymi dolegliwościami. Włos łatwy w pielęgnacji.
 
Komentarze i opinie:
dodaj komentarz
opis dodany: 2019-12-26     przez: filip
+ madry pies, przytulas straszny, bardzo wierny, chodzi za mna krok w krok
- uparty, problem z przychodzeniem na zawolanie, straszny lakomczuch ;)
- moj boi sie petard i fajerwerkow, ale tylko dlatego ze zostal postzelony (kiedy i przez kogo nie wiem)
+ adoptowalem go rok temu - i kocham nad zycie
+ zdecydowanie polecam, ale potrebujw duzo ruchu (spokojnie moze mieszkac w bloku jak i w domu z dzialka)
 
opis dodany: 2019-06-12     przez: Ola
Kocham mojego 2 letniego gończaka nad życie, uwielbiam i nie zamienię na żadnego innego psa. Ale artykuł jest prawdziwy. To trudny pies . Ja mam samca. Mimo szkolen, pies jest niezależny i na własną łapę robi wiele spraw. Obecnie jest na stacjonarnym szkoleniu u behawiorysty myśliwego z dużym doświadczeniem, który nam pomaga go ułożyć. To bardzo mądry pies. Mądry na własną modłę. Polecam bardzo, bo jest kochany, ale ostrzegam również, że trzeba mieć fundusze lub umiejętności szkoleniowe. Czas na spacery. Nasz codziennie jest na 1,5 godzinnym i do tego jeden krótki rano. Poluje non stop, na wszystko. Jak nie ma zwierząt to na rowery i samochody. Jest łagodny i kocha ludzi , a szczególnie dzieci. Ale obcym nie ufa. Ma skłonność do powarkiwsnia na domowników i dominacji. Mam nadzieję, że po tym szkoleniu będzie w końcu posłuszny psem. Tęsknię, kocham i czekam na jego powrót do domu.
 
opis dodany: 2018-11-02     przez: Aga
Od 2 tygodni mieszka z nami pies rasy gończy polski. Ma 2 miesiące. Jest uroczy.
Mam pytanie, od kiedy mogę brać szczeniaka na trening biegowy. Biegam często po lesie i wzięłam psa tej rasy z przeznaczeniem, aby towarzyszył mi podczas wybiegań. Ale chyba jest jeszcze za mały. Proszę o poradę.
 
opis dodany: 2018-06-29     przez: Pa
Gończe to bardzo mądre i szybko uczące się psy, szybko chwytają to co sobie życzymy ale też i złe nawyki. Jak raz gończymi popuścisz to musisz liczyć się z tym, że to wykorzysta. Nie zgodzę się z tym, że nie nadaje się do bloku, jeżdżę na wystawy i wiem z rozmów z innymi właścicielami gończych, że wiele z nich mieszka w blokach (w tym mój ) i nie stwarzają żadnych problemów. Jeśli ktoś nie zapewni chociaż jednego intensywnego spaceru dziennie, takiego żeby pies się wybiegał, zmęczył i wrócił do domu szczęśliwy to nie ważne czy w bloku czy w ogrodzie gończy sam sobie znajdzie rozrywkę, a wtedy kończy się zniszczeniami i przekopanym ogrodem.
Reasumując, pies dla osób aktywnych, lubiących spacery i konsekwętnych w szkoleniu . Poza tym w domu to straszny przytulas, mimo że waży ponad 30kg to lubi wejść an kolanka.
 
opis dodany: 2018-05-18     przez: hmm, no no
Od niedawna jestem złaścicielem psa tej rasy, jest to pies wiecznie młody i okropnie ruchliwy! "Głupiutki" nie tylko jako szczeniak, wszędzie jest go pełno, ciągle by sie przytulał i wskakiwał na "barana" lub kolana :) Jak się nudzi to potrafi pogryźć wszystko, absolutnie wszystko! Począwszy od butów, kończąc na grubej siatce ogrodzeniowej. Musi si wybiegać inaczej będzie natarczywy w stosunku do kazdej osoby którą spotka. Za to jest bardzo łagodny, mało szczeka(przynajmniej ten mój), pies dla osób aktywnych fizycznie, z dużym ogrodem. NIE do małych mieszkań lub domów z małym ogrodem. Dziś mnie wkurzył bo pogryzł ubrania ze sznurka ale za to jego mina wszystko naprawia ;)
 
opis dodany: 2017-10-17     przez: brak
Każdy potencjalny właściciel musi sobie zdawać sprawę, że jest to bardzo trudny pies. Ma bardzo silny charakter, jest uparty ale przy tym nieprzeciętnie inteligentny. W swojej psychice oprócz polowania ma wbudowane życie w stadzie dlatego wymaga dużo uwagi oraz zabawy (nie koniecznie polowania). Inaczej będzie skrajnym wandalem (gryzienie, kopanie dołów itp.). Pies długo dorasta więc wymaga uwagi, szczególnie przez okres 2-3 lat. Gończe są bardzo silne fizycznie, zwinne i zacięte. Ustalenie odpowiedniej hierarchii w domu jest niezbędne inaczej może stać się „agresywny” w stosunku do domowników. Gończy to psy z charakterem dlatego nie należy przesadnie reagować na ich warczenie, chwytanie zębami itp. Po prostu nie chcą czegoś robić i mówią to dosyć wyraźnie oraz jednoznacznie. Pies raczej do trzymania w kojcu bo chociaż ma krótką sierść to jednak cały rok w znacznych ilościach ją wymienia. Ma również bardzo silny instynkt terytorialny więc należy uważać na gości. Do domu absolutnie NIE!
 
opis dodany: 2017-09-21     przez: Jacek
Mam 2,5 letnią sukę GP. Od razu powiem - to pies dla mnie i nie zamieniłbym na żadnego innego. Ale ..zauważyłem, że z tą rasą jest pewien problem, a winni są hodowcy. Rasa jest niesamowicie nierówna pod względem charakteru, jak i wyglądu (nie ma chyba tak nierównej rasy). Stąd też co niektórzy piszą o problemach - agresji, lękliwości, słabe stróżowanie, szczekliwość. To może być prawda. Miałem do czynienia z wieloma gończakami i ich wspólną cechą jest: dominacja, upartość, mądrość (szybko się uczą, wbrew bełkotom tu powtarzanym, że nie uczą się), dobry węch (to moim zdaniem przede wszystkim tropowiec, bardziej niż dzikarz). Gończy jest wylewny, potrafi się wtulać - tylko kiedy on chce, a jeśli coś będzie nie po jego myśli to potrafi coś zbroić (moja suka pokazuje swojego focha i pogryzie co nieco raz na jakiś czas). To pies zdecydowanie nie do bloku - jakkolwiek by was zapewniał hodowca, że do bloku się nadaje. NIE, nie nadaje się! Dom z ogrodem to również mało dla gończaka - jeśli nie wyjdziesz z nim na ciekawy spacer (nie wokół komina, na smyczy) - to pokaże ci swoje umiejętności np. ogrodnicze. Pies musi pobiegać w terenie, po lesie, z nosem przy ziemi, nie tymi samymi ścieżkami codziennie. Wrócę do hodowców - większość to myśliwi, dla nich w hodowli najważniejsza jest użytkowość czyli idealny dzikarz, a to się wiąże z ciętością. I takich nie polecam osobom nie związanym z łowiectwem. Hodowcy czasami kombinują w skojarzeniach i wypuszczają nie do końca przemyślane z przeznaczeniem dla rodzin - jako towarzysz. I łatwo można tu trafić na minę - czyli np. lękliwego psa. Z tego co napisałem wynikałoby, że nie polecam gończego. Polecam, ale z konkretnego skojarzenia, gdzie z poprzedniego miotu ktoś nam przedstawi opinię o swoim nabytku. Ja kupiłem szczeniaka w ciemno i blisko domu. Nie jestem myśliwym. Trafiłem dobrze. Rasa dla zdecydowanych, KONSEKWENTNYCH (a wtedy może być nawet jako pierwszy pies w domu). Polecam szkolenie z posłuszeństwa i socjalizację od małego.
 
opis dodany: 2017-08-27     przez: brak
Gończy ,to po prostu cudo! Nadzwyczaj mądre ,czyściutkie ,milutkie ,ale niesamowicie uzależniają i ostrzegam ,że rozstanie z nimi będzie straszne bolesne ,gdyż to wielki przyjaciel ,rozumiejący człowieka w każdym calu. Gorąco polecam, koniecznie suczkę i po okresie dojrzewana należy ja wykastrować ,aby nie chorowała z powodów hormonalnych.
 
opis dodany: 2017-08-15     przez: krzysiek
witam,
mam pytanie odnośnie właśnie gończego. Ile powinien ważyć roczny Polski Gończy?
 
opis dodany: 2017-04-07     przez: drakster
Mam GP w maju minie 1 rok powiem tak wariat nie z tej ziemi a miałem psy rożne ogród zryty jak by stado dzików przeszło żadne buty stojące luźno się nie mają prawa bytu,kwiatki wyrwane lub wykopane lubi coś porwać pochwalić się tym a potem trudno go dorwać powieszone pranie się nie ustoi. Dużo biega na długich dystansach nos przy ziemi z rowerem trudno się poruszać bo zmienia kierunki. Ale co zrobił zonie która raczej nie przepada za psami potrafił sobie ją tak przekabacić że nie widzą poza sobą swiata. Bardzo czuły potrafi nagle przyjść wepchać się na kolana morde położyć na ramieniu i przesiedzieć tak przez pół godziny a waży już prawie 30 kg. Fakt potrzebuje dużo ruchu dysponuje dużą energią mój akurat mało szczeka ale jest bardzo czujny gdy coś wyczuje powarkuje co będzie dalej zobaczymy Kocha wszystkich członków rodziny NIE ODDAŁ BYM PRZENIGDY
 
opis dodany: 2017-02-12     przez: Hubi
No dobra, ostatnio mnie poniosło z komentarzem :P Prawda jest taka, że to bardzo mądre i kochane psy, ale potrzebują ruchu :) Jak zapewnicie im ruch, żeby mogły się wyżyć i zmęczyć, to lepszego psa nie znajdziecie :) pozdrawiam
 
opis dodany: 2017-02-01     przez: Hadaka
Od pół roku mam gończego. Hm, z jednej strony przesłodka i śliczna sunia z drugiej masakra. Złośliwa, potrafi przyjść z dworu i załatwić się na środku przedpokoju, niszczy wszystko co nie ucieka na drzewo, szczeka bez powodu, obrońca z niej żaden. Na pewno najbardziej inteligentny pies jakiego miałam, komend siad i do mnie, nauczyła się w ciągu jednego dnia. Bardzo towarzyska, przyjacielska, dla dzieci idealna ale niestety złośliwa i ADHD wpisane w geny. Czasami obiecuję jej, że zostanie moim pokrowcem na kierownicę ale gdy nie wariuje i nie niszczy domu to miłość jaką obdarza córkę (mimo, że zjadła jej już zeszyt do polskiego i kilka ładowarek do telefonu) jest bezcenna. Wszyscy mówią, że pies z tego wyrośnie ale ja mam wątpliwości. Chętnie wysłucham sugestii od fachowców.
 
opis dodany: 2017-01-21     przez: Hubi
Mam sukę gończego polskiego od 3 lat. Nie jestem super treserem, ale podstawowych komend nauczyłem bez większego trudu. Uwielbia aportować, na podwórku usłuchana. Nawet daje głos na zawołanie. Oczywiście pies nie poluje (miała rodziców polujących). W Lesie jednak nie umiałem jej poskromić. Jak mam smakołyki i gwizdek, to przychodzi.. chyba, że wyczuje sarnę czy zająca i pobiegnie za nim. Wtedy to nic do niej nie dociera, blokada całkowita na rozkazy. Jeśli pies zaliczy parę spacerów spuszczony luzem, to potem na podwórku nie wie co ze sobą zrobić. Potrzebuje na prawdę dużo ruchu !

Moja suka jest całkowicie nieagresywna. Każdy może wejść na teren posiadłości, a jak ktoś ją jeszcze pogłaszcze, to by z nim najchętniej poszła się bawić.

Jest mądrym psem, faktycznie. Czasami z tej mądrości potrafi robić na złość, zwłaszcza jak się jej gdzieś nie wpuści, lub nie wyjdzie na spacer. Najgorsze jest chyba niszczenie krzaków winogron i wynoszenie różnych rzeczy. Raz w nocy weszła na ogród i poniszczyła wszytko co używały dzieci i co było możliwe do zniszczenia ! Byłem w szoku rano jak zobaczyłem podwróko - porozrywane koce, samochodziki plastikowe, wiaderka itd.

Pies faktycznie przytulanka, jak ją się zacznie głaskać, to mogła by w takiej pozycji być pół dnia. Jest miłym psem, oddanym, uwielbia aportować.

Kolejna moim zdaniem również duża wada to szczekanie ! Potrafi pół nocy szczekać jak opętana. Raz w końcu nie wytrzymałem i wyszedłem zobaczyć na co ona tak szczeka, okazało się że szczeka na ŻUKA w trawie ! Coś jej szeleściło w trawie i pół nocy szczekania - to jest trochę chore moim zdaniem ;] Ogólnie jak słyszy gdzieś coś w oddali, to szczeka i szczeka. Poprzedni pies poszczekał trochę i cisza.

Także reasumując - pies miły i tkliwy aż do przesady. Szybko się uczy, posłuszny w rejonie podwórka. W terenie (oczywiście też brak moich umiejętności wychowawczych) jak zobaczy zwierzaka, to nic do niej nie dociera. Jak znajdzie odchody lub padlinę, to się w nich tarza. Lubi się bawić i być pieszczona. Drugi raz bym jej nie kupił, ze względu na brak obronności podwórka i ta gonitwa po lesie. Jest bardzo szybka i gdyby nie kaganiec mam wrażenie, że by tym zającom mogła coś zrobić. To tyle, pozdrawiam.
 
opis dodany: 2017-01-14     przez: maja
Ja mam gończego polskiego i jest to bardzo fajny pies . raczej nudne byłoby życie bez Zuli [ to imię mojego psa].Czasami ugryzie mocniej.Ale w końcu jest to jeszcze tylko szczeniak i chce się bawić.Zula jest uroczym i energicznym psem. Las to jej żywioł.Jest też bardzo silnym psem.nie zbyt lubi fajerwerki.jej minusem jest to że czasami jest trochę uparta.mimo to nie oddałabym jej za nic w świecie;].
 
opis dodany: 2016-08-29     przez: Nacia
Od nie całego miesiąca jestem właścicielką pięknego gończaka. Mój tata kupił Bułata (tak się maluch wabi) kiedy byłam poza domem, ponieważ rodzice chcieli zrobić mi niespodiankę.
Szczerze??? Nie wymieniła bym go na żadnego innego. Najbardziej lubie jego piękne jedwabiste uszy i długi biały krawat mojego piecha. Bardzo szybko mnie polubił i teraz cały czas chodzi przy mojej nodze. W domu jest to śpioch i pieszczoch nie z tej ziemi. Na spacerach, szczególnie w lesie jest to całkiem inny pies. Żywiołowy i ciekawski. Najbardziej uwielbia kałuże aportowanie i pieszczoty ;-) Narazie są wakacje, ale czasmi zostaje sam w domu nawet na 9 godzin, ale nie niszczy i kiedy jest sam to nie siusia. Kupy ani jednej w domu nie zrobił. Czasami nie wytrzymuje i obsiusia podłogi ale zdarza się to już bardzo rzadko. Lubi podgryzać dłonie i jeś WSZYSTKO z podłogi, ale to są jedyne jego wady. Jest to pies z upartum charakterem. Kocha dzieci, a ja nie wyobrażam sobie teraz bez niego życia. POLECAM!!!
 
więcej komentarzy »
Zarejestruj swojego pieska
Zobacz też
Następna rasa:

gończy Shillera
gończy Shillera
 
Poprzednia rasa:

gończy niemiecki
gończy niemiecki
 
 
Ostatnie ogłoszenia:
 
- szczeniaki GOŃCZY POLSKI
 
- GOŃCZY POLSKI szczeniaki - do odbioru
 
- Szczeniaki
 
- Reproduktor GOŃCZY POLSKI polujący zaprasza suczki
 
- GOŃCZY POLSKI
 
 
zobacz więcej »
SZAFIR z Willi Polanka
JUHAS Piwniczński Jazgot
RELAKS Hulaj Dusza
NAGAR Piwniczański Jazgot
4-tygodniowy szczeniak z hodowli PARK WELSKI miot_2019
DUMKA Park Welski i ARIA Goiec Kresowy Tarnopolski - www.parkwelski.vanti.pl
SZAFIR z Willi Polanka - www.gonczypolski-relaks.vanti.pl/szafir-z-willi-polanka.html
7-tygodniowe szczeniaki z hodowli Park Welski - 
www.parkwelski.vanti.pl
5-tygodniowy szczeniak z hodowli Park Welski - 
www.parkwelski.vanti.pl
5-tygodniowy szczeniak z hodowli PARK WELSKI - 
www.parkwelski.vanti.pl


Psie linki
Morusek.pl - psy ogłoszenia
Koty.org.pl - koty rasowe, imiona, zdjęcia kotów
Jest już 14260 pupili
Ostatnio dodany psiak:
Pies rasy mieszaniec - Tobiasz
przeglądaj pupile »
Pupil ubiegłego miesiąca:
Pies rasy Bokser - Nora
Punktów: 240
aktualny ranking »2006-2022 © Psy.elk.pl  |  Gończy polski - opinie i opis rasy - Psy.elk.pl
Internet Age - reklama i strony www
Do góry
Internet Age
Psy.elk.pl Psiaki