psy
Rasy psów

Psy myśliwskie – posokowiec kontra wyżeł weimarski

Data wpisu: 2011-04-29
Psy myśliwskie stały się ostatnimi czasy bardzo modne, w związku z czym spacerując po parku spotyka się wielu właścicieli takich psów. Jak sama nazwa wskazuje psy te służą do polowań. Ale czy właściciele tych psów są rzeczywiście zapalonymi myśliwymi? Zapewne nie. Co zatem sprawia, że tak wielu miłośników psów decyduje się właśnie na psa myśliwskiego?Do psów myśliwskich zalicza się wiele ras, m.in. posokowca oraz wyżła weimarskiego, których popularność ostatnio znacznie wzrosła. Kiedyś zupełnie niespotykane w Polsce, dziś coraz częściej pojawiają się u naszego boku. Co je odróżnia i na którego z nich warto się zdecydować?

Posokowiec

Wśród posokowców wyróżniamy takie odmiany jak: posokowiec bawarski, posokowiec hanowerski oraz alpejski pies gończy krótkonożny. Posokowce to wyspecjalizowane psy myśliwskie, gończe, które świetnie potrafią tropić postrzeloną zwierzynę i doprowadzić do niej myśliwego, ponieważ mają doskonały węch, wyczulony za zapach krwi zwierzęcej, tzw. posoki, stąd nazwa posokowce.

Najbardziej popularne są posokowce bawarskie i hanowerskie. Posokowiec bawarski jest lżejszy od hanowerskiego i posiada lepszy węch oraz umiejętność pracy na farbie. Sprawdza się zwłaszcza przy tropieniu jelenia, dzika, sarny, muflona czy kozicy. Jest to pies spokojny, zrównoważony, powściągliwy do obcych, a przyjazny i bardzo przywiązany do właściciela. Jest inteligentny, aktywny – lubi biegać, kopać i oczywiście tropić. Dość łatwo się uczy, jednakże tresura na psa myśliwskiego trwa nawet kilka lat (tresura od 5 m-ca życia). Jest to pies posłuszny, a agresywny jedynie w sytuacjach zagrożenia. Psy osiągają wysokość 47-52 cm, suki 44-48 cm, waga wynosi od 21 do 28 kg.Posokowiec hanowerski świetnie tropi jelenia po farbie i to nawet do 40 h po strzale. W odróżnieniu od bawarskiego jest to pies jednostronny – nie podejmuje tropów sarny ani dzika. Temperament ma podobny do bawarskiego – jest spokojny i zrównoważony, a także oddany właścicielowi oraz nieufny w stosunku do obcych. Psy osiągają wysokość 48-55 cm, a ważą od 30-40 kg.

Wyżeł weimarski

Wyżeł weimarski to pies należący do grupy wyżłów kontynentalnych w podsekcji psów gończych. Pies ten służy do polowań na małą i dużą zwierzynę. Jest wytrwałym tropicielem, ale brak mu zapału, ma za to dobry węch. Przede wszystkim używa się go do pracy po strzale – tropienie po farbie i aportowanie postrzałka. Pies ten ma przeciętne predyspozycje do obrony i stróżowania. Właściwie obecnie wyżeł weimarski jest hodowany raczej jako pies rodzinny, wymaga jednak przy tym wymaga odpowiedniego prowadzenia. Jeśli chodzi o jego charakter, to jest inteligentny, spokojny i wierny właścicielowi. Czasem zdarza się, że jest samowolny, wymaga zatem konsekwencji w prowadzeniu. Uczy się dość szybko i lubi dominować. Psy osiągają wysokość 59-70 cm, suki 56-65 cm; waga psa waha się między 30-40 kg, a suki 25-35 kg.

Jak widać różnice nie są niewielkie, ale jednak. Posokowce są na pewno mniejsze, tj. niższe i lżejsze (najmniejsze są posokowce bawarskie). Są lepszymi myśliwymi, ponieważ mają do tego zapał, a przy tym tropią skuteczniej. Są spokojne, karne i posłuszne. Z kolei wyżły weimarskie są dużo większe – wyższe i cięższe i nie da się ukryć, że są to
po prostu psy duże. Tropią gorzej niż posokowce, nie mają zapału. Nie są także zbyt dobrymi stróżami i obrońcami. Są spokojne, ale samowolne i dominujące.

Którego z tych psów wybrać? No cóż, to oczywiście zależy od tego co kto lubi i jakie ma oczekiwania w stosunku do psa.

Zdjęcie psa rasy wyżeł weimarski pochodzi z profilu: http://tajga13.psy.elk.pl/, zdjęcie posokowca bawarskiego - z profilu: http://inka16.psy.elk.pl/
Komentarze do wpisu Psy myśliwskie – posokowiec kontra wyżeł weimarski
  dodaj komentarz
opis dodany: 2013-12-20     przez: Jakub
nero114.psy.elk.pl
Moim zdaniem posokowiec
 
opis dodany: 2013-07-01     przez: Julia
toffi28.psy.elk.pl
Witam. Ostatnio poważnie zastanawiałam się nad dołączeniem do mojej spanielkowej gromadki wyżła weimarskiego. Zależy mi na psie myśliwskim. Osobiście nie mam kontaktu z tą rasą, o ich zachowaniu i temperamencie dowiaduję się głównie z książek i rozmaitych forum. Jednak czytając opis posokowca bawarskiego zaczęłam rozmyślać, czy to aby nie jest pies dla mnie. Czytając coraz to kolejne zdanie jeszcze bardziej przekonywałam się do tej rasy. Wczesniej nad posokowcem nie myślałam, ale zdanie po zdaniu zrozumiałam, że jest to pies na moje wymagania :) trzeba jeszcze wszystko przemyśleć, bo kwestia wziecia psa jest poważnym i długotrwałym przedsięwzięciem. Pozdrawiam. :)
 
opis dodany: 2012-12-04     przez: diana
dino54.psy.elk.pl
Witajcie. Jestem wlascicielka psa mysliwskiego-epagneul breton. Z psami mysliwskimi mam do czynienia od 10lat. To cudowne psy, lagodne,jak zauwazylam nie szczekliwe. Obecnego britanka mam w bloku. Cudownie chowa sie z dziecmi ale tymi wiekszymi-z podstawowki przynajmniej. Sa to psy instynktowne-za ruszajacy sie przysmak zrobia wszystko. Musza biegac lapac skakac. Wylatane sprawuja sie super. Instynkt wielki-bretonek mial 6mies jak zlapal ptaka,na spacerze. Na polowaniu byl jeden raz. Nastepne jak skonczy rok. Piesek nie agresywny,prxyjazny,ale innym psom pokazuje czyj to teren. Dla kazdego polecam te pieski.
 
Strona 1 z 2       

Kategorie artykułów
Aktualności (6)
Ciekawostki (14)
Psy myśliwskie – posokowiec kontra wyżeł weimarski
Google tłumaczy język zwierząt
Najdroższe rasy psów w Polsce
Popularne małe rasy psów
Czy psy płaczą? i inne pytania psich właścicieli
Porady (8)
Tresura psów (8)
Ostatnie wpisy
Psy myśliwskie – posokowiec kontra wyżeł weimarski
Google tłumaczy język zwierząt
Najdroższe rasy psów w Polsce


Ciekawe blogi
zwierzaki24.blogspot.com
zgłoś blog »


Chcesz, żeby Twój artykuł znalazł się na naszej stronie? Skontaktuj się z nami »


Psie linki
Morusek.pl - psy ogłoszenia
Koty.org.pl - koty rasowe, imiona, zdjęcia kotów
Jest już 14263 pupili
Ostatnio dodany psiak:
Pies rasy kundelek - rudka ruda
przeglądaj pupile »
Pupil ubiegłego miesiąca:
Pies rasy jack russell terrier - PAKO- Kapsel [*]
Punktów: 2400
aktualny ranking »2006-2020 © Psy.elk.pl  |  Psy myśliwskie – posokowiec kontra wyżeł weimarski - Ciekawostki na Psy.elk.pl
Internet Age - reklama i strony www
Do góry
Internet Age
Psy.elk.pl Psiaki