psy
Rasy psów

Polskie rasy psów

Data wpisu: 2009-09-03
Wiele osób mieszkających na stałe w Polsce, w tym również miłośnicy i hodowcy zwierząt nie wiedzą, jakie istnieją polskie rasy psów. FCI, czyli Międzynarodowa Federacja Kynologiczna uznała pięć ras wywodzących się z obszarów naszego kraju. Choć różnią się pod wieloma względami, od eksterieru po charakter oraz użytkowność, wszystkie są doskonale przystosowane do warunków atmosferycznych i środowiskowych występujących w naszych szerokościach geograficznych. Ponieważ nie cieszą się zbyt wielką popularnością, warto przybliżyć polskie rasy psów.Polski owczarek podhalańskiPolski owczarek podhalański jest muskularnym psem pasterskim i stróżującym. Mimo łagodnej natury, cechuje go odwaga, czujność, co wykorzystuje także podczas pracy w służbach policyjnych, ratowniczych oraz wojskowych. Szybko przywiązuje się do opiekuna, rodziny. Uwielbia długie spacery, zabawy z dziećmi. Często hodowany jest w Tatrach oraz Beskidach.

Polski owczarek nizinnyPolski owczarek nizinny należy do psów stróżujących i zaganiających. Dawniej korzystano z jego pomoc w pilnowaniu dużych stad owiec. Jest pełen temperamentu, samodzielny, silnie przywiązany do powierzonego mu terytorium. Pozostałe polskie rasy psów posiadają przedstawicieli większych od niego rozmiarów. Jego długa, obfitą szata wymaga stałej pielęgnacji.Ogar polskiOgar polski przez lata był doskonałym towarzyszem myśliwych podczas polowań na większą zwierzynę. Jego szlachetna budowa ciała budzi respekt. Jednak z uwagi na łagodna, spokojną naturę nie nadaje się zbytnio na psa obronnego. Jest ciekawy świata. Posiada świetną orientację w terenie, co ułatwia mu w włóczeniu się po okolicy.

Gończy polskiGończy polski jest najchętniej hodowany na Mazowszu i południu Polski. Pomocny w czasie polowań głównie na dziki, rzadziej na mniejsze ssaki zyskał uznanie ludzi również jako pies stróżujący. Jest nieufny wobec obcych, energiczny i mało sprawia kłopotów wychowawczych. Jego odwaga ustępuje jedynie rozsądkowi. Ogar i gończy to polskie rasy psów, które najchętniej poddają się tresurze.

Chart polskiChart polski był ulubieńcem szlachty polskiej, której często pomagał w polowaniach na zające, a nawet wilki. Mimo niepozornie wyglądającej smukłej budowy ciała, jest wyjątkowo wytrzymały zwłaszcza wśród innych chartów. Przedstawiciele rasy są często towarzyszami miłośników joggingów oraz jeździectwa. Ich szybkość można podziwiać na torowych wyścigach chartów i coursingach.

Mimo panującej ostatnio mody wśród Polaków na hodowanie psów zagranicznych, takich jak yorki, labradory czy dobermany, warto przejrzeć polskie rasy psów. Przedstawiciele terytorialnie związane z naszym krajem są lepiej przystosowane do życia na jego obszarach, a do tego często wykazują większą odporność na choroby.
Komentarze do wpisu Polskie rasy psów
  dodaj komentarz
opis dodany: 2013-12-20     przez: Jakub
nero114.psy.elk.pl
Troszkę ich mało ...
 
Strona 1 z 1

Kategorie artykułów
Aktualności (6)
Ciekawostki (14)
Psy myśliwskie – posokowiec kontra wyżeł weimarski
Google tłumaczy język zwierząt
Najdroższe rasy psów w Polsce
Popularne małe rasy psów
Czy psy płaczą? i inne pytania psich właścicieli
Porady (8)
Tresura psów (8)
Ostatnie wpisy
Psy myśliwskie – posokowiec kontra wyżeł weimarski
Google tłumaczy język zwierząt
Najdroższe rasy psów w Polsce


Ciekawe blogi
zwierzaki24.blogspot.com
zgłoś blog »


Chcesz, żeby Twój artykuł znalazł się na naszej stronie? Skontaktuj się z nami »


Psie linki
Morusek.pl - psy ogłoszenia
Koty.org.pl - koty rasowe, imiona, zdjęcia kotów
Jest już 14260 pupili
Ostatnio dodany psiak:
Pies rasy mieszaniec - Tobiasz
przeglądaj pupile »
Pupil ubiegłego miesiąca:
Pies rasy Bokser - Nora
Punktów: 320
aktualny ranking »2006-2022 © Psy.elk.pl  |  Polskie rasy psów - Ciekawostki na Psy.elk.pl
Internet Age - reklama i strony www
Do góry
Internet Age
Psy.elk.pl Psiaki