Wiele osób mieszkających na stałe w Polsce, w tym również miłośnicy i hodowcy zwierząt nie wiedzą, jakie istnieją polskie rasy psów. FCI, czyli Międzynarodowa Federacja Kynologiczna uznała pięć ras wywodzących się z obszarów naszego kraju. Choć różnią się pod wieloma względami, od eksterieru po charakter oraz użytkowność, wszystkie są doskonale przystosowane do warunków atmosferycznych i środowiskowych występujących w naszych szerokościach geograficznych. Ponieważ nie cieszą się zbyt wielką popularnością, warto przybliżyć polskie rasy psów.
Polski owczarek podhalański jest muskularnym psem pasterskim i stróżującym. Mimo łagodnej natury, cechuje go odwaga, czujność, co wykorzystuje także podczas pracy w służbach policyjnych, ratowniczych oraz wojskowych. Szybko przywiązuje się do opiekuna, rodziny. Uwielbia długie spacery, zabawy z dziećmi. Często hodowany jest w Tatrach oraz Beskidach.
Polski owczarek nizinny należy do psów stróżujących i zaganiających. Dawniej korzystano z jego pomoc w pilnowaniu dużych stad owiec. Jest pełen temperamentu, samodzielny, silnie przywiązany do powierzonego mu terytorium. Pozostałe polskie rasy psów posiadają przedstawicieli większych od niego rozmiarów. Jego długa, obfitą szata wymaga stałej pielęgnacji.
Ogar polski przez lata był doskonałym towarzyszem myśliwych podczas polowań na większą zwierzynę. Jego szlachetna budowa ciała budzi respekt. Jednak z uwagi na łagodna, spokojną naturę nie nadaje się zbytnio na psa obronnego. Jest ciekawy świata. Posiada świetną orientację w terenie, co ułatwia mu w włóczeniu się po okolicy.
Gończy polski jest najchętniej hodowany na Mazowszu i południu Polski. Pomocny w czasie polowań głównie na dziki, rzadziej na mniejsze ssaki zyskał uznanie ludzi również jako pies stróżujący. Jest nieufny wobec obcych, energiczny i mało sprawia kłopotów wychowawczych. Jego odwaga ustępuje jedynie rozsądkowi. Ogar i gończy to polskie rasy psów, które najchętniej poddają się tresurze.
Chart polski był ulubieńcem szlachty polskiej, której często pomagał w polowaniach na zające, a nawet wilki. Mimo niepozornie wyglądającej smukłej budowy ciała, jest wyjątkowo wytrzymały zwłaszcza wśród innych chartów. Przedstawiciele rasy są często towarzyszami miłośników joggingów oraz jeździectwa. Ich szybkość można podziwiać na torowych wyścigach chartów i coursingach.
Mimo panującej ostatnio mody wśród Polaków na hodowanie psów zagranicznych, takich jak yorki, labradory czy dobermany, warto przejrzeć polskie rasy psów. Przedstawiciele terytorialnie związane z naszym krajem są lepiej przystosowane do życia na jego obszarach, a do tego często wykazują większą odporność na choroby.
 |
Komentarze do wpisu Polskie rasy psów |